Petr Lichtenberg: Odpadová policie je nesmysl

29. 01. 2016

Dovedete si představit, že město posílá k vaší popelnici pravidelně úředníky, kteří se v ní pohrabou, aby zkontrolovali, jestli i vy třídíte odpad nebo neporušujete nějaké ty závazky dané Evropskou unií v projektech zaměřených na trvale udržitelný rozvoj? Ne? Například v Jihlavě už takovou odpadovou policii zavedli. Úředníci jsou tak placeni za přehrabování popelnic, vedle toho mohou i k vám domů na návštěvu, kdy se jim zachce, aby se podívali, čím topíte. Snad nevzniknou i úředníci, kteří budou kontrolovat kanalizaci. 

Petr Lichtenberg: Odpadová policie je nesmysl

Třídím odpad. Přijde mi to smysluplné, protože to ušetří náklady. A třídím jej i přesto, že to poplatek za likvidaci odpadu nezohledňuje, protože jej domlouvá město a nařizuje všem občanům ve stejné výši. Přesto mi přijde zavádění „odpadové policie“ jako naprostý nesmysl. Nesmysl, který je nevýhodný pro všechny daňové poplatníky, protože se tak děje za jejich peníze. Také si nemyslím, že by mělo být úřadu něco po tom, co házím do své popelnice.

Kdo si myslí, že nějaká cedulka na popelnici s pokáráním, že netřídíte odpad, někoho přesvědčí, aby se choval jinak, je naivní. Místo buzerování je mnohdy lepší lidi motivovat.

Za Svobodné mohu slíbit, že uděláme vše pro to, aby se vám žádný městský zaměstnanec v popelnicích, ale ani kdekoliv jinde, nehrabal. Vznik dalších zbytečných a nesmyslných pracovních míst na úřadě je pro nás nepřijatelný. Stejně tak je pro nás nepřijatelné narušování soukromí. Snad ještě můžeme doufat, že se obce, kraje i stát začnou konečně řídit zdravým rozumem.