Josef Káles: Rozklikávací rozpočet – další krok k větší transparentnosti radnice

04. 11. 2015

Svobodní prosazují, aby byla radnice co nejotevřenější. Proto přicházíme s návrhem, aby byl městský rozpočet k dispozici všem občanům na webu v rozklikávací podobě, a to až na úroveň těch nejnižších položek. 

Josef Káles: Rozklikávací rozpočet – další krok k větší transparentnosti radnice

„Lidé mají právo vědět všechno o každé koruně, kterou utratíme,“ říká starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda a my s ním samozřejmě souhlasíme. Právě rozpočet Nového Města na Moravě by mohl být pro Chrudim inspirací. Pořizovací náklady vyšly Nové Město na padesát tisíc korun, každý měsíc také platí tisíc korun za údržbu systému. Rozklikávací rozpočty nyní zavádějí i další radnice.

Díky přehledné podobě rozpočtu a možnosti dohledat i velmi drobné výdaje by všichni občané města mohli radnici kontrolovat. V případě, že by nalezli podezřelé částky, mohli by je nechat prošetřit. Vydělali by i na tom místní podnikatelé, protože by například zjistili, že umí některé služby dodat levněji, než je v současnosti radnice pořizuje.

Již jsme kontaktovali starostu Nového Města na Moravě s žádostí o podrobnější informace ohledně zavádění systému. Poté navrhneme, aby byl stejný či podobný systém rozklikávacího rozpočtu zaveden v Chrudimi.

Po úspěšném prosazení zveřejňování podkladů pro zastupitele na webu města by to byl další krok, jak posunout chrudimskou radnici k transparentnějšímu rozhodování.