Základem je zásadová politika

05. 10. 2014

V minulých komunálních volbách jsme získali 8 % hlasů a dva zastupitele. Po velmi dlouhých a zpočátku neúspěšných jednáních jsme se rozhodli vstoupit do koalice s TOP 09, Věcmi veřejnými, KDU-ČSL, SNK ED a ČSSD. Proč jsem z koalice odešli?

Základem je zásadová politika

V komunální politice jsme byli nováčky, nicméně v našem čele stála zkušená osobnost. Účast v městské radě umožňovala prosadit některé zásadní programové body, jakým bylo například oddlužení města nebo nezvyšování městských poplatků. Postupně se však ukázalo, že koaliční smlouva a programové prohlášení jsou pouze cárem papíru, které politici ve skutečnosti neberou vážně.

Jakmile finanční odbor informoval zastupitele o navýšení dluhu, varovali jsme koaliční partnery, že je to v rozporu s dohodou. Požadovali jsme svolání koaliční schůzky, nicméně starosta na naše výzvy nereagoval. Po dohodě mezi členy a příznivci došlo k zásadnímu kroku – vystoupení z široké koalice. Tato koalice měla více problémů, a to zejména v komunikaci, což se projevovalo i přestřelkami mezi starostou Řezníčkem a místostarostou Málkem. Není proto divu, že se i zbytek koalice rozpadl a vznikla velká koalice ODS, ČSSD a SNK ED, po které již starosta toužil po volbách v roce 2010. 

Prvotní nadšení z toho, že se podařilo přetrhat staré vazby na radnici, vystřídalo zklamání, jakým způsobem (ne)fungují politické dohody. Do budoucna je to pro nás, ale i pro případné partnery, velkým poučením.