Vladimír Saifr: Zápisky prostého a poddaného lidu č.1

28. 04. 2016

Praha je daleko a Brusel ještě dál, pokud vůbec nějaký existuje. Prostý lid přece  nemůže věřit pohádkám, že nevolení představitelé EU dostávají za svoji práci statisíce korun měsíce a ještě mají k ruce mnoho asistentů a vysoké peněžní náhrady za dopravu, bydlení atd.

Vladimír Saifr: Zápisky prostého a poddaného lidu č.1

My tady v malých městech a vesnicích máme úplně jiné starosti. Naši poslanci zastupující lobby různých spolků a firem schvalují další a další nové zákony, vyhlášky a nařízení. My už ani nevíme, jak se máme chovat, aby byla vrchnost spokojená. 

Zeptal jsem se tří podnikatelů, jak se připravují, nebo jestli něco vědí o zavádění  EET. Diskutováno až po schválení EET a podpisu prezidenta.

Živnostník malíř:  EET asi není pro nás. Určitě to nebude schváleno. Proč bych měl nosit nějaké zařízení k zákazníkovi. Ten nás asi požene. Mám jen dvě ruce a stejně si moc nevydělám a už platím tolik různých daní a poplatků, takže se budu myslet zamyslet, jak naložím s touto novinkou.

Pan zubař: EET se prý bude týkat i nás. Je to k smíchu. Veškeré výkony musíme vykazovat pro jednotlivé pojišťovny a vše daníme.  Kvůli některým přímým platbám budeme muset mít registrační pokladny. Názor stomatologů je velmi negativní a uvažují  i o společném postupu, který může negativně ovlivnit rychlost peče o zákazníky.  

Včelaři bez živnostenského listu:  Prodej na farmářských trzích a mimo domov pro nás bude prakticky nezajímavý. Můžeme požádat finanční úřad o výjimku  a čekat, zda naše žádost bude schválena. Hlášení o tržbách bychom potom odesílali přes počítač do pěti dnů. Bude prý nutné za žádost zaplatit poplatek  1000 Kč. Nevíme zatím, zda jednorázově, nebo při každé žádosti. Asi se zase stáhneme do ilegality a budeme prodávat tzv. ze dvora. Zákazník si potom rád zajde do supermarketu, kde si zakoupí  „kvalitní“ stále tekutý med z Jižní Ameriky nebo Číny.

Stát si stejně každého lumpa (živnostníka) pohlídá. Myslím si, že 400 nových úředníků, které plánuje stát zaměstnat na kontrolu EET, je velmi málo. Doporučuji na každého podnikatele jednoho kontrolora, nebo čip do ucha každému živnostníku, aby měl stát jistotu, že nepřijde ani o korunu. Na odměny státních úředníků je pořád málo peněz, když neustále pracují nad rámec svých pracovních povinností. Výběr nových pracovníků (kontrolorů) bude velmi snadný, protože závistivých a zlých lidí je v naši republice dost. Některé jsem už poznal při různých kontrolách.

A dobrá zpráva na závěr. Konečně se zase podívám do Prahy. Dostal jsem pozvánku na úžasné školení od firmy DELEGO, s.r.o.. Pan daňový poradce  R. Landgráf mi v pražském hotelu Globus vysvětlí, jak zvládnout EET, abych předešel značným sankcím. Cena za školení pouze 2450 Kč bez DPH. Doba školení čtyři hodiny a k tomu dvě občerstvení. Potom už budu vědět, do které skupiny poddaných patřím a jak budu trestán.

Pan Včelka – V. Saifr
Autor se živí prodejem medových produktů v Hlinsku

Popisek k fotce: Těžká ruční práce nevolníků