Strana svobodných občanů Chrudim se rozhodla opustit chrudimskou radniční koalici

22. 05. 2012

Strana svobodných občanů Chrudim se rozhodla opustit chrudimskou radniční koalici ve složení SNK ED, ČSSD, KDU-ČSL, Svobodní, VV a TOP 09. Na tomto kroku se shodli všichni členové chrudimského sdružení Svobodných. Vedlo nás k tomu následující:

1. Podle Závěrečného účtu města Chrudim za rok 2011 se zadluženost města zvyšuje, přestože se koalice jednoznačně dohodla na tom, že zadlužení naopak bude snižovat. To byl pro Svobodné klíčový programový bod, proč vedení města podporovat. Bohužel nyní nevidíme reálnou snahu snižovat zadlužení města. Sami jsme přitom mnohokrát hlasovali proti novým projektům a dotacím. Svobodní nikdy nebudou v koalici, která bude zadlužovat město. Prosazujeme zásadovou politiku. Do koalice a městské rady jsme nešli kvůli funkcím.

2. Do koalice jsme šli proto, abychom mohli ovlivňovat fungování města a mohli tak alespoň částečně prosazovat náš volební program. Po roce a půl existence koalice se ukázalo, že jsme spíše „opozicí v koalici“. Jsme přesvědčeni o tom, že naše vystoupení z koalice bude prospěšné pro obě strany.

Nechceme nést odpovědnost za kroky, které prakticky nemůžeme ovlivnit. Chrudim potřebuje vzhledem ke značnému zadlužení předchozí koalicí nový přístup a „léčebnou kůru“.

Budeme pokračovat v opozici, hlasovat v souladu s programem, který jsme před volbami prezentovali, a kontrolovat kroky radnice v čele se starostou Petrem Řezníčkem. Nadále zůstáváme jedinou alternativou k ostatním politickým stranám v zastupitelstvu. Svobodní jsou stranou prosazující oddlužení města, svobodnou volbu občana a nezvýhodňování určitých skupin obyvatel či jednotlivců z veřejných financí. Programy ostatních stran se vzájemně liší jen v malých drobnostech.

Petr Lichtenberg následně rezignuje na funkci městského radního. Zároveň naši zástupci rezignují na funkce v dozorčích radách obchodních společností města Chrudim.

Za Stranu svobodných občanů Chrudim dne 22. 5. 2012:

Petr Lichtenberg, radní Chrudimi
Ing. Luděk Vlk, zastupitel Chrudimi
Eduard Beránek, volební lídr
Josef Káles ml., koordinátor sdružení