Rok po volbách v Chrudimi očima Svobodných

11. 10. 2015

Dnes je to přesně rok od komunálních voleb. Díky vám, našim voličům, jsme získali téměř 9 % hlasů a dva mandáty v zastupitelstvu. Co se za ten rok stalo a jak myšlenky Svobodných reprezentovali zastupitelé Petr Lichtenberg a Josef Káles?

Rok po volbách v Chrudimi očima Svobodných

Povolební jednání

Ihned po zveřejnění výsledků voleb začala povolební vyjednávání. Jak už to v Chrudimi ale bývá zvykem, počty nasvědčovaly tomu, že nás čeká patová situace. První s kým jsme se sešli, byli zastupitelé zvolení za lidovce (Koalice pro Chrudim), v kontaktu jsme byli i se zastupiteli hnutí ANO, kteří byli dříve ve Věcech veřejných. Bylo to logické, neboť jsme všichni byli nespokojeni s počínáním radniční koalice SNK ED, ODS a ČSSD. S komunisty jsme jednat nechtěli a ani nejednali (více v článku „Koalice s komunisty je pro Svobodné nemyslitelná“).

Patová situace pokračovala, nikomu se nechtělo ustupovat. Rozumně mluvili zastupitelé z ČSSD, u kterých nám bylo sympatické to, že chtějí hospodařit s veřejnými penězi poměrně uvážlivě. Což se u této strany zdá být paradoxní, hlavně poté, když se sejdete se zástupci ODS, kteří nemají žádný problém s dalším zadlužováním města a nebojí se to ani přiznat.

Povolební jednání skončila zradou Romana Málka a jeho zastupitelů. Ačkoliv nás opakovaně ujišťovali, že se nechystají jít do koalice spolu s ODS, SNK ED a ČSSD, opak byl pravdou. Krátce před Vánoci se s námi sešel Roman Málek, který nám sdělil, že jde podepsat koaliční smlouvu právě s těmito stranami.

Více o koaličních jednáních naleznete v článku „Konkrétně o koaličních jednáních“. Petr Lichtenberg pak napsal o podrazu Romana Málka v článku „Málek? Třikrát a dost!“.

 

První úspěch: Zavření městské kavárny

Již během koaličních jednání jsme prosazovali zavření prodělečné městské kavárny, která navíc konkurovala místním podnikatelům. Více jsme o tom napsali v článku „Neutrácejme zbytečně veřejné peníze, zavřeme městskou kavárnu“. Byl to náš první úspěch v novém volebním období, neboť město kavárnu uzavřelo. O tom více v článku „Zavření městské kavárny se podařilo dotáhnout do úspěšného konce“.

 

Proč jsme nepodpořili rozpočet na rok 2015?

Jako jediní dva zastupitelé jsme nakonec nepodpořili rozpočet města Chrudim na rok 2015. Vedlo nás k tomu to, že bylo podle nás legitimní, aby bez nového vedení město fungovalo v rozpočtovém provizóriu. Vedly nás však k tomu také konkrétní nesmyslné položky, a to například 3D model města, bigboard, Zdravé město, další práce pro MuBaSo. Odstupující koalice ODS, SNK ED a ČSSD s námi ani o novém rozpočtu nechtěla jednat, což považujeme za krajně neslušné.

Více o rozpočtu jsme napsali v článku „Proč Svobodní nemohli hlasovat pro rozpočet?“.

 

Druhý úspěch: Podklady zastupitelů pro všechny na webu

V lednu tohoto roku jsme začali aktivně prosazovat náš programový bod, aby podklady pro zastupitele veřejně dostupné na oficiálních webových stránkách města. To se nám přes počáteční odpor vedení města nakonec podařilo prosadit.

Více o tomto tématu naleznete v článcích:

Chceme zveřejňování podkladů pro zastupitele na internetu

Odmítáme aroganci vedení města

Jak starosta neříkal pravdu

 

Čeká nás další zadlužování města

Při koaličních jednáních jsme prioritně prosazovali snižování městského dluhu. Nynější koaliční strany na tento požadavek nereagovaly příliš vstřícně. Navíc městská pravidla o zadlužování a rozpočtové výhledy stále počítají s růstem dluhu. Budeme tedy sledovat, jak si v tomto radnice bude počínat, a vystoupíme proti jakékoliv snaze dluh navýšit.

Více o tomto tématu naleznete v článku „Zadlužující pravidla nezadlužování aneb Chrudim jako Kocourkov“, a také v článku „Vedení města počítá s dalším zadlužováním“.

 

Boj proti euronesmyslům

I v novém volebním období se vymezujeme proti nesmyslným projektům radnice, mezi které nově přibyla účast na europrojektu Pakt primátorů a starostů, kde je nám socialistickou rétorikou slibováno vybudování čistého životního prostředí pomocí dalších hloupých regulací. Mnohokrát jsme vystoupili s návrhem zrušit projekt Zdravého města, který pro Chrudim není přínosem, ale zbytečnou zátěží.

Ohradili jsme se rovněž proti trvalému vyvěšení evropského praporu na chrudimské radnici, které vedení města odůvodnilo tím, že se sluší vyvěšovat „vlajku“ této organizace, když od ní dostáváme peníze. Koaliční politici si však neuvědomují, že nejde o peníze Evropské unie, ale o peníze nás všech, daňových poplatníků. Více o tomto tématu naleznete v textu „Přepis části zastupitelstva: O vlajce EU“.

 

Za svobodné podnikání v Chrudimi

Snažíme se hájit živnostníky, kteří to v Chrudimi nemají jednoduché, protože jim často nejen radnice hází klacky pod nohy. Zaslali jsme všem chrudimským zástupcům v parlamentu otevřený dopis, aby nehlasovali pro zavedení elektronické evidence tržeb, která může zlikvidovat zejména menší chrudimské živnostníky. Vyjádřili jsme se i proti zákazu kouření v restauracích. Otevřený dopis si můžete přečíst zde: http://chrudim.svobodni.cz/clanky/otevreny-dopis-chrudimskym-poslancum-a-senatorovi.

Tématu se věnuje i komentář „Zákaz kouření v restauracích? Konec klidného spaní“.

 

Řešení centra města

Vedle spousty dalších témat jsme zaslali vedení města naši představu o tom, jak by mělo být do budoucna řešeno centrum města (od letního kina po sokolovnu). Celý dokument je možné zhlédnout zde: http://chrudim.svobodni.cz/clanky/budoucnost-centra-mesta.

 

Radnice musí změnit priority

Vedení města nás bohužel nijak nepřekvapilo a pokračuje ve starých kolejích. Starosta v televizi prezentuje, že není na novou dlažbu na ulici Na Valech kvůli nižším příjmům z daní, nicméně na 3D model města nebo na nové dvě fotbalové tribuny peníze jsou. Nejsou peníze na řešení záplav Na šancích, ale město vstupuje do dalších zbytečných budovatelských projektů typu Zdravého města.

Svobodní vždycky říkali, že prioritou by měla být upravená a čistá veřejná prostranství a bezpečnost. Vedení města to vidí bohužel opačně. A ještě navíc se zde chystá další úvěr a zvýšení městského dluhu. Rostoucí byrokratický aparát byl navíc umocněn pozicí čtvrtého místostarosty, který nic nedělá. Přitom jsou v České republice i větší města s jedním či dvěma místostarosty a fungují lépe.

Jediné, za co lze koaličním zastupitelům zatím poděkovat, je podpora našeho návrhu, aby byla politika v Chrudimi průhlednější, aby veškeré podklady pro zastupitele byly zveřejňovány na webu města. Nechceme propadat skepsi. S každými dalšími volbami přichází nová šance zvolit nové lidi a změnit priority města. V našem úsilí udělat Chrudim místem, kde se dobře žije a hlavně podle svého, určitě nepolevíme.

 

Zastupitelé Svobodných v Chrudimi
Petr Lichtenberg a Josef Káles