První polovina volebního období je za námi

12. 10. 2016

Je za námi polovina mandátu zastupitelů města Chrudim. Přinášíme stručné shrnutí těchto dvou let očima opozičních zastupitelů zvolených za Svobodné, kteří získali v komunálních volbách téměř 9 % hlasů. 

První polovina volebního období je za námi

Otevřené materiály pro zastupitele

Naším největším úspěchem bylo dosažení větší transparentnosti jednání chrudimského zastupitelstva. Přes prvotní neochotu vedení města se podařilo prosadit to, aby veškeré materiály pro městské zastupitele byly zveřejňovány na městském webu. Nyní jsou každému občanovi města tyto materiály k dispozici minimálně týden předem.

Za další úspěch považujeme, že město, resp. jeho organizace Chrudimská beseda, uzavřela prodělečnou městskou kavárnu. Nejen že byla tato kavárna kanálem na veřejné peníze, ale také vytvářela určitou konkurenci místním kavárníkům. Považujeme za velice neférové, aby město podnikalo prakticky z peněz, které mu živnostníci odesílají.

 

Představili jsme rozklikávací rozpočet

Představili jsme koncept rozklikávacího rozpočtu, který úspěšně funguje v některých českých městech. Naším úkolem je nyní přesvědčit většinu chrudimských zastupitelů o tom, že by daňoví poplatníci měli mít možnost vidět, jak jsou jejich peníze utráceny. Zároveň by tento systém mohl některé drobné náklady snížit.

 

Prosazovali jsme snížení počtu místostarostů

Po více než roce mandátu čtvrtého místostarosty Romana Málka se dle našeho názoru ukázalo, že jeho funkce je zbytečná a lze na ní ušetřit. Proto jsme navrhli jeho odvolání. Nepodařilo se nám prosadit, aby se o této personální otázce hlasovalo tajně. Roman Málek odvolán nebyl, avšak hlasování ukázalo, že koalice SNK ED, ČSSD, ODS a KDU-ČSL není jednotná. Málka podrželo jen 13 zastupitelů z jejich 16. Někteří se zdrželi a tak ukázali nespokojenost s jeho prací.

 

Další události minulého roku

Josef Káles byl zvolen místopředsedou Strany svobodných občanů. Petr Lichtenberg veřejně protestoval proti vzniku odpadové policie se slovy: "Za Svobodné mohu slíbit, že uděláme vše pro to, aby se vám žádný městský zaměstnanec v popelnicích, ale ani kdekoliv jinde, nehrabal. Vznik dalších zbytečných a nesmyslných pracovních míst na úřadě je pro nás nepřijatelný."

 

Tak jako každým rokem jsme se snažili přesvědčit ostatní zastupitele, že převýchova obyvatel Chrudimě je cesta špatným směrem. Nepodpořili jsme například projekt, který si za více než milion korun klade za cíl snížit emise CO2 o 20 % do roku 2020, a to pomocí školení zaměstnanců úřadu a několika málo osvětových akcí. Budeme vždy pro to, ať je v politice používán zdravý selský rozum proti takovýmto nesmyslným a nákladným projektům.

 

Máme své zásady a konzistentní postoje. I v následujícím třetím roce našeho volebního období od nás můžete očekávat, že budeme prosazovat město, které je bezpečné a čisté, a které se stará jen o to co má a nevyhazuje zbytečně peníze.

 

Vaši zastupitelé,
Josef Káles a Petr Lichtenberg