Přepis části jednání zastupitelstva: O vlajce EU

24. 05. 2015

Přepis zvukové nahrávky z jednání Zastupitelstva města Chrudim z 18: 5. 2015, respektive jeho části trvalém vyvěšení vlajky Evropské unie na chrudimské radnici.

 

Přepis části jednání zastupitelstva: O vlajce EU

Petr Řezníček, starosta města (SNK ED):

Kontinuálně tedy přecházím k bodu, který máte jako Informace o činnosti Rady města. Ptám se, zda někdo z kolegů zastupitelů tam objevil něco, na co by se chtěl zeptat.

Josef Káles, zastupitel města (Svobodní):

Tak já jsem zaznamenal, že Rada natrvalo vyvěsila vlajku Evropské unie na radnici. Já bych aspoň tady proti tomu chtěl veřejně protestovat. Chtěl jsem k tomu dodat, že vlajka Evropské unie byla definována Evropskou ústavou, která však byla ve dvou referendech odmítnuta. Lisabonská smlouva, která potom byla přijata, vlastně už vlajku Evropské unie neobsahovala. Na to asi šestnáct zemí přijalo usnesení, kde říkají, že pro ně evropská vlajka zůstává nadále symbolem Evropské unie. My mezi těmi zeměmi nejsme, stejně tak jako Velká Británie, Lotyšsko, Finsko, Nizozemí a další země. Proto je to pro nás cizí symbol a já jsem proto chtěl požádat vedení města, aby ten modrý hadr z radnice sundalo. Děkuji.

Petr Řezníček, starosta města (SNK ED):

Děkuji za námět.

Jiří Hradec, zastupitel města (KDU-ČSL):

Já bych poprosil pana kolegu Kálese, aby se mírnil ve svém vyjadřování. Já si myslím, že Evropská unie je velice dobrej projekt a každý zostuzování považuji za svoji osobní urážku. Vážený pane kolego, takhle prosím příště nemluvte, alespoň ne na tomto fóru. Děkuji Vám.

Petr Lichtenberg, zastupitel města (Svobodní):

Já jen krátce tady podpořím kolegu. Já také nesouhlasím s vyvěšením vlajky Evropské unie v Chrudimi. Není to vlajka mého státu, nijak se s ní neztotožňuju…

Josef Káles, zastupitel města (Svobodní):

Já jsem chtěl jenom stručně reagovat na tu poznámku pana doktora Hradce. Já jsem řekl, že pokud Česká republika nepovažuje ten symbol jako symbol Evropské unie, tak nevidím důvod, proč by měl viset na radnici. Já určitě nechci bránit nikomu, když považuje Evropskou unii za dobrý projekt, aby si doma pověsil tu vlajku, nebo na svůj dům, kdekoliv. A zároveň doufám, že mi nikdo nebude bránit říkat tady svý názory. To považuji za děsivý a nechci, aby se to stávalo.

Jaroslav Trávníček, místostarosta města (ČSSD):

Já bych chtěl reagovat na kolegy ze strany strany Svobodných, to zaprvé. Byl jsem předkladatelem toho návrhu a myslím si, že z Evropské unie jsme tady v Chrudimi dostali docela dost prostředků a že si teda i to, že je na radnici vlajka Evropské unie, zaslouží.