Poplatek za svoz odpadu je možné úplně zrušit

15. 09. 2014

Zastupitelé zvolení za chrudimské Svobodné Petr Lichtenberg a Luděk Vlk podpořili předložený návrh na zrušení poplatku za svoz a likvidaci odpadu pro děti do tří let. Součástí volebního programu Svobodných v Chrudimi je totiž úplné zrušení tohoto poplatku.

Poplatek za svoz odpadu je možné úplně zrušit

„Myslíme si, že je možné zrušit poplatek za svoz odpadu úplně a hlasování vnímáme jako malý krůček k tomuto cíli,“ řekl zastupitel Petr Lichtenberg. Svobodní našli inspiraci například v Teplicích, kde lidé poplatek za svoz odpadu neplatí. Podle současných zákonů nemají občané možnost sami si vybrat dodavatele služby, tuto službu tak zařizují města samotná skrze městské firmy či skrze dohodu s vybranou společností.

„Chceme, aby si lidé rozhodovali o svých penězích co nejvíce sami, aby politici nepřerozdělovali tolik prostředků. Vedle zrušení poplatku za svoz odpadů prosazujeme tedy i nejnižší možnou sazbu daně z nemovitosti či zrušení poplatků za psy,“ doplňuje Lichtenberg. Podle něj to jsou téměř jediné příjmy obce, které mohou zastupitelé ovlivňovat. Svobodní počítají i s výpadky v příjmech města, proto zároveň prosazují omezení dotací a zrušení zbytečných projektů, jako je například projekt takzvaného Zdravého města a místní Agendy 21. Poplatek by se mohl postupně snižovat a zároveň rušení poplatku by postupně doprovázelo šetření na výdajové straně rozpočtu.

V době, kdy socialistické vlády neustále zvyšují daně a zvyšují tak míru přerozdělování, vidí Svobodní ve zrušení uvedených poplatků způsob, jak nechat občanům více peněz. Komunální politici tak navíc přijdou o část příjmů města a budou se věnovat základním funkcím města a ne výstavbám zbytečných budov a podpoře nesmyslných projektů. „Lidé vědí lépe než politici, jak využít své peníze,” doplňuje lídr kandidátky Svobodných a městský zastupitel Petr Lichtenberg.