Petr Lichtenberg: Jde to i jinak, s rozumem

09. 10. 2014

Petr Lichtenberg vede Svobodné do chrudimských komunálních voleb. Do městského zastupitelstva byl zvolen před čtyřmi roky díky preferenčním hlasům, působil krátce i v městské radě. Celou svoji pracovní kariéru se pohybuje v soukromém sektoru.

Petr Lichtenberg: Jde to i jinak, s rozumem

Co vás vedlo k tomu, že jste aktivně vstoupil do komunální politiky? 

Nespokojenost s celorepublikovou a komunální politikou. Když v roce 2009 můj oblíbený ekonom Petr Mach zakládal politickou stranu, rozhodl jsem se k němu přidat. V Chrudimi jsme se poté začali i více scházet, potkal jsem u Svobodných názorově stejně laděné lidi. To, že jsem byl zvolen díky kroužkování zastupitelem, mě překvapilo, ale zároveň to pro mě byla velká motivace pokračovat a být aktivnějším občanem. 

Pracovně působíte v soukromé společnosti. Vídíte zásadní rozdíly mezi soukromým a veřejným sektorem?

Rozdílů je mnoho. V soukromém sektoru jde o zisk, což je dobře, majitel hlídá, abyste pracovali a hlavně dělali to, co se vyplatí a co lidé poptávají. Přijde mi podezřelé, že koaliční strany ODS a SNK ED mají kandidátní listiny plné zaměstnanců úřadu, připadá mi, že mnozí kandidují proto, aby si zajistili znovu svá místa. Naopak je mi mnohdy líto těch úředníků, kteří poctivě pracují, ale musí dělat úplně zbytečné věci, které jsou lidem akorát na obtíž. Těm rozumným úředníkům to musí připadat směšné. Pocit, že s tím není možné nic dělat, je asi hodně vyčerpávající.

Jaké jsou podle vás nejpalčivější problémy města? 

Dostavba obchvatu až za město, to je chrudimská klasika. Je třeba spojit síly a dotáhnout to dokonce. Palčivým problémem je také to, že na radnici chybí zdravý selský rozum. Když budu konkrétnější, tak kromě městského dluhu vidím problémy v rozbitých a neuklizených chodnících, poměrně početném úřadu nebo v parkování nejen v centru města. Místo, aby radnice řešila tyto významné problémy, zabývá se úplně jinými věcmi. 

Mají tyto problémy nějaké řešení? 

Volit někoho, kdo se nepohybuje celý život v úřadě, kdo přemýšlí i jinak, než tak, aby měl i po volbách práci. Radnice musí také změnit své priority – více se věnovat opravám a úklidu veřejných prostranství a svého majetku. Politici by si neměli stavět pomníky. Úřad může být určitě stíhlejší. Když to jde v jiných zemích, proč by to nešlo i u nás? 

Radnice pořádá různé kulturní akce v Klášterních zahradách či muzeích. Kdyby se tomu město nevěnovalo, nehrozilo by, že by se ve městě nic nedělo?

Vedení města uplatňuje starověké pořekadlo „chléb a hry“. Uspořádá se nějaký koncert, aby byl lid spokojený, nicméně za peníze občanů. To je bohužel spolehlivá taktika – vzít lidem peníze na daních, poté je utratit za něco populárního. Bohužel někteří si neuvědomí, že si tuto zábavu platí. Snad jich není mnoho. Je lepší, aby jim peníze zůstaly a vybrali si sami, jestli půjdou na nějaký koncert s odpovídajícím vstupným nebo si koupí například nové lyže. Tyto aktivity hravě nahradí spolky či soukromníci. Tam kde je poptávka, je i nabídka.

Co byste udělal první den ve funkci starosty města?

Představil bych se zaměstnancům úřadu, nechal zpracovat organizační audit městského úřadu a zabýval se úsporami právě zde. Zastavil bych financování projektů, které nic nepřináší. Vzal bych kolegy z městské rady na obchůzku po Chrudimi, aby si uvědomili, že je co opravovat. Jsem přesvědčený o tom, že město lze opravu vést jinak.