Otevřený dopis chrudimským poslancům a senátorovi

15. 07. 2015

Chrudimským poslancům Davidovi Kasalovi a Janu Chvojkovi a také senátorovi zvolenému za volební obvod Chrudim jsme zaslali otevřený dopis týkající se návrhů ohrožujících chrudimské živnostníky - zavedení elektronické evidence tržeb a zákaz kouření v restauracích. 

Otevřený dopis chrudimským poslancům a senátorovi

Vážený pane poslanče,

jak jistě víte, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR se již začala zabývat návrhem na zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Chtěli bychom Vás požádat, abyste tento návrh zodpovědně posoudil a uvědomil si, jaké dopady může mít tato nová byrokratická překážka pro chrudimské živnostníky.

Drobní živnostníci jsou páteří každé zdravé ekonomiky, nežádají po státu nic, naopak vytvářejí hodnoty a i pracovní místa. Pracují mnohdy od rána do večera a vykonávají činnost, která není postavená na jistotách. Uvědomujeme si, že si takovou nelehkou práci sami vybrali. Pro společnost jsou však nesmírně důležití, a proto byste jim, jako jimi zvolení poslanci, neměli házet klacky pod nohy. Stát by neměl svou neschopnost řádně vybírat daně řešit tím, že všechny živnostníky, z nichž naprostá většina poctivě plní své povinnosti, plošně zatíží novou byrokracií. Je třeba si uvědomit, že i zvýšené náklady na jejich živnost ponesou v nuceně zvýšených cenách i všichni ostatní občané. Nehledě na to, že mnozí z těch, kteří přemýšlejí o tom, že by se stali samostatně výdělečnými osobami, od tohoto nápadu ustoupí, neboť EET zvyšuje náklady na vstup do podnikání. Přitom začátek podnikání je vždy doprovázen těžkým obdobím, kdy obracíte každou korunu.

Chtěli bychom Vás tímto dopisem vyzvat, abyste bral v úvahu likvidační povahu této nové normy a myslel i na chrudimské živnostníky.

Další návrh, který určitě netrápí jen nás, ale hlavně místní restauratéry, je navrhovaný zákaz kouření ve stravovacích zařízeních a na společenských akcích. Restaurace není veřejným majetkem, je majetkem soukromým. Zároveň lidé, kterým vadí kouření, nejsou nuceni restaurace navštěvovat. Je jejich svobodnou volbou, jestli navštíví kuřáckou, polonekuřáckou či nekuřáckou restauraci. Byli bychom rádi, kdyby toto rozhodnutí i nadále zůstalo jejich svobodnou volbou a stát jim neurčoval, v jakém prostředí se mohou či nemohou pohybovat.

Stravovací služby jsou jednou z nejregulovanějších oblastí podnikání. Již nyní není jednoduché dodržovat veškerá omezení a v tomto oboru přežít či důstojně vyžít. Zákaz kouření tak může mnohé z těchto podnikatelů dovést ke krachu. Z nezávislých osob, které dávají lidem práci, se tak velmi rychle mohou stát klienti úřadu práce. A z jejich zaměstnanců bohužel také. Není to však jen o těchto lidech, je to i o jejich rodinách, které se tak ze dne na den mohou dostat do velkých problémů.

Dle našeho názoru zde není jediný důvod pro to, aby tyto normy vstoupily v platnost. Ohrožují svobodu podnikání v naší zemi. Proto bychom Vás tímto chtěli vyzvat, abyste je nepodpořil. Věříme, že naše argumenty zvážíte a postavíte se za chrudimské živnostníky.  

  

S úctou

Petr Lichtenberg

Mgr. Josef Káles

chrudimští zastupitelé za Svobodné

 

Dopisy v .pdf:
Dopis MUDr. Davidovi Kasalovi
Dopis JUDr. Janu Chvojkovi
Dopis Ing. Janu Velebovi