Josef Káles: Neutrácejme zbytečně veřejné peníze, zavřeme městskou kavárnu

30. 10. 2014

V březnu jsme se dozvěděli, že město otevřelo skrze Chrudimskou besedu novou kavárnu v prostorách budovy chrudimského muzea. Protože zastáváme názor, že by město nemělo podnikat a konkurovat tak svým občanům za jejich peníze, ostře jsme proti tomuto kroku radnice vystoupili. 

Josef Káles: Neutrácejme zbytečně veřejné peníze, zavřeme městskou kavárnu

Po několikaměsíční snaze se sháněním informací o tom, jaké jsou provozní náklady kavárny (o komunikaci s ředitelem Chrudimské besedy Jiřím Kadeřávkem psal podrobněji Petr Lichtenberg), jsme se dozvěděli ne moc překvapivou informaci, že kavárna je již několik měsíců ztrátová. K poslednímu srpnu byla ztráta téměř 140 tisíc korun a k tomu je potřeba ještě přičíst náklady na pořízení veškerého vybavení kavárny (tento údaj zatím nemáme k dispozici). Jen kávovar stál 196 tisíc korun z veřejných peněz. Málo který živnostník si může při rozjezdu podnikání dovolit takto luxusní vybavení.

Ředitel Jiří Kadeřávek 2. dubna 2014 pro Chrudimský deník uvedl, že město by určitě nedrželo podnik, který by byl ztrátový.[1] Kavárna, krom toho, že představuje další „klacek pod nohy“ chrudimským živnostníkům, je ztrátová. Přesto radnice neuvažuje o jejím zavření, naopak se dozvídáme o dalším plánu investovat do jejích prostor.

Takto podle nás město postupovat a hospodařit nemá, proto jsme velmi uvítali iniciativu Richarda Alexy, který rovněž nyní vyzývá, aby bylo toto městské podnikání ukončeno. Radnice potřebuje změnu. Potřebujeme vedení města, které nebude házet živnostníkům klacky pod nohy a které bude hospodařit rozumněji.[1] http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/mesto-by-kavarnu-provozovat-nemelo-namita-zastupitel-20140402.html