Josef Káles: Zrušení poplatku za odpad není populismus

29. 09. 2014

Chrudimská ODS a lidovci označují náš návrh na zrušení poplatku za odpad za „populismus každým coulem“. Avšak zrušení tohoto poplatku, prakticky daně, je jedna z mála možností, jak snížit přerozdělování na úrovni města. Populismus to není, poplatek se neplatí například v Teplicích, kde je primátorem pravý pravičák, na rozdíl od jeho chrudimských kolegů, Jaroslav Kubera z ODS.

Josef Káles: Zrušení poplatku za odpad není populismus

Svobodní prosazují nízké daně a stát, kraje a obce, které se nepletou lidem do života a starají se o to nejzákladnější. Ideální by bylo, kdyby si každý mohl mezi konkurenčními nabídkami na trhu vybrat, kdo mu bude odvážet odpad a tomu by i zaplatil. Zákon to však neumožňuje, odvoz odpadu platí města a vybírají proto speciální daň. Nemůžeme ovlivnit výši daní na celorepublikové úrovni a ulehčit tak lidem od „sociálního státu“, proto chceme alespoň z pozice zastupitelů odlehčit lidem na daních tak, že zrušíme poplatek za svoz a likvidaci odpadů. Tak zároveň snížíme příjmy města a politici na radnici nebudou rozhazovat peníze za nápady typu, opět z dílny ODS, městského penzionu za cca 40 milionů korun.

Zrušit poplatek, který vynáší městu 14 milionů korun je možné, když město nebude utrácet za megalomanské projekty a bude se věnovat důležitějším věcem - opravám veřejných prostranství, jejich úklidu a bezpečnosti ve městě.

Jak již bylo řečeno, poplatek se neplatí například v Teplicích, kde primátor Kubera vede město skutečně „doprava“ a nepíše si to jen na plakáty, jak to činí jeho kolegové v Chrudimi, kteří jsou lehce zaměnitelní se sociálními demokraty. Pan Kubera je díky své politice jedním z nejúspěšnějších českých politiků.