Josef Káles: Zadlužování Chrudimě roste, navzdory slibům ODS

17. 09. 2014

„Nedovolíme zadlužovat stát ani obce,“ tak zněl v roce 2010 slib ODS. Koalice Petra Nečase zvyšovala státní dluh neuvěřitelným způsobem, ale rovněž se ODS postarala i o historicky nejvyšší zadlužení Chrudimě.

Josef Káles: Zadlužování Chrudimě roste, navzdory slibům ODS

Radniční koalice ODS, ČSSD a SNK ED Petra Řezníčka navíc místo řešení nabízí pouze nový dokument „Pravidla zadlužování města“, v kterém uvádí, že lze ještě zadlužení města zvýšit na zhruba dvojnásobek. Náš protinávrh v podobě „Pravidla PROTI zadlužování“, v kterém jsme navrhli tezi: „Město hospodaří s vyrovnaným rozpočtem a dluhy tvoří jen v mimořádných situacích (jako jsou přírodní katastrofy) za souhlasu 3/5 většiny zastupitelů. V takovém případě musí být spolu s půjčkou stanoven plán splácení dluhu z přebytků v následujících letech,“ bohužel zastupitelé nepodpořili. 

Radnice se snaží sice občany utěšovat tím, že se ji podařilo dluh v posledním roce snížit, nicméně zapomíná informovat, že ve svém rozpočtovém výhledu již počítá s dalšími půjčkami na megalomanské výstavby. Svobodní nebudou v koalici, která by zvyšovala zadlužení. Narozdíl od současného vedení se neřídíme heslem: „Po nás potopa.“