Josef Káles: Výlep plakátů v Chrudimi? Mnohem dražší než u soukromníků

22. 09. 2014

Město neumí a ani nesmí podnikat. Důkazem může být ceník městské firmy Technické služby Chrudim 2000 spol. s.r.o. Ceny u této společnosti jsou mnohem vyšší než u soukromých firem věnujících se výlepu plakátů. Vzhled ploch a kvalita služeb je naopak mnohem nižší.

Josef Káles: Výlep plakátů v Chrudimi? Mnohem dražší než u soukromníků

Pokud si chcete nechat v Chrudimi na 7 dnů vylepit malé plakáty A4 na 29 výlepových plochách, městská firma vám naúčtuje 609 Kč, na 14 dnů Vás to vyjde 1412 Kč (městská firma má zvláštnost, čím delší je výlep, tím více peněz si za plakát na den zaplatíte).  Oproti tomu výlep u soukromé firmy dle cen ve srovnatelném Havlíčkově Brodě by vás na týden vyšel na 244 Kč, na 14 dnů potom na 487 Kč. Rozdíly mezi cenami u větších formátů plakátů jsou menší, ale i tak jsou významné.

Rozdíly lze vidět i pohledem na plochy. Soukromníci udržují výlepové plochy upravené, volná místa vyplní bílým papírem. Plocha je jejich vizitkou, každý zákazník je pro ně důležitý. U města to bohužel takto nefunguje a jsem přesvědčený o tom, že je naivní si myslet, že by mohlo fungovat.

V Chrudimi také platí rozhodnutí městské rady, které reguluje výlep politických stran. Úředníci tak rozhodují, který politický subjekt si smí vylepit jaký plakát. To je v porovnání s dalšími městy také „originalita“.

Řešením proto je, aby město nepodnikalo, aby se nemíchalo do oblastí, kde mohou mnohem lépe fungovat soukromníci. Ušetří tak peníze všem.

 

Porovnání ceníků výlepu plakátů – cena za 1 ks plakátu na den