Josef Káles: Konkrétně o koaličních jednáních

03. 01. 2015

O politiku se více zajímám od roku 2005, nejdříve jsem pouze sledoval dění, po posledních komunálních volbách jsem dokonce získal důvěru voličů a nyní se aktivně mohu účastnit politického dění v Chrudimi. Možná trochu naivně jsem si myslel, že mě nic moc nového nepřekvapí, ukazuje se však opak.

Josef Káles: Konkrétně o koaličních jednáních

Po volbách se v Chrudimi opět vlekla jednání o nové koalici. Vítězné SNK ED získalo těsnou převahu nad ANO, nicméně zastupitelů měla obě uskupení stejně (6), třetí skončil vítěz minulých voleb ČSSD (4 zastupitelé), poté stále slabší a slabší ODS (3), za nimi KSČM (3) a lidovci (3). Mám tu čest reprezentovat Svobodné, ačkoliv jsme měli téměř stejně voličů jako lidovci, volební systém nám přiřknul dva mandáty.

Situace v předchozím volebním období

Po minulých komunálních volbách v roce 2010 trvala jednání velmi dlouho, neboť se vytvořilo takzvané „Spojenectví pro změnu“, které zahrnovalo tehdy vítěznou ČSSD, poté lidovce (Koalici pro Chrudim), Svobodné, Věci veřejné a TOP 09, tedy strany, reprezentující opozici. Na druhé straně stály koaliční strany ODS, SNK ED a Volba pro město. Mezi těmito bloky hájící svou pozici stáli komunisté a nebylo možné utvořit většinovou koalici. Poté došlo k ústupku ze strany prvního bloku a SNK ED získalo pozici starosty. Po více než roce Svobodní odešli z koalice, kvůli neplnění koaličního programového prohlášení, koalice však měla stále pohodlnou většinu. Avšak došlo k domluvě mezi SNK ED, ODS a ČSSD, která byla údajně plánovaná již před odchodem Svobodných z koalice, a ODS tedy v koalici vystřídala lidovce, Věci veřejné a TOP 09.

Do voleb jsme šli z opozice, svým voličům jsme říkali, že chceme změnit vedení radnice a politiku v Chrudimi. Vedle nás s takovým sdělením kandidovalo hnutí ANO, složené z mnoha představitelů zaniklých chrudimských Věcí veřejných. Ačkoliv se s celorepublikovou politikou ANO absolutně neztotožňuji, v Chrudimi se podle mě ukazuje, že se jedná o hnutí názorově ne příliš sourodých jednotlivců. Chrudimské ANO mělo ze stran, které se dostaly do zastupitelstva, ke Svobodným kupodivu i programově nejblíže. Před volbami jsme soudili, že to je náš přirozený partner, a to i díky dobrým osobním vztahům s jejich představiteli. Věřili jsme, že se do zastupitelstva dostanou také zástupci TOP 09 a Pirátů, s kterými bychom pravděpodobně také ve vícero věcech našli společnou řeč. Bohužel však skončili mimo zastupitelstvo.

Snaha o obnovení „Spojenectví pro změnu“

Domníval jsem se, že se po sečtení všech hlasů a rozdělení mandátů se objevila možnost obnovit takzvané „Spojenectví pro změnu“ v nynější podobě ANO, ČSSD, Koalice pro Chrudim a Svobodní. Uvědomuji si, že programově jsou Svobodní s lidovci dosti nesourodí. Dokonce i s levicovou ČSSD se pravděpodobně shodneme v komunální politice na více programových bodech. Chrudimská ČSSD není příliš „ambiciózní“ tedy nemá v zájmu prosazovat megalomanské projekty a chce poměrně střízlivě spravovat město. Naopak nejnižší programovou shodu mají Svobodní kromě lidovců s evropskými demokraty, kteří se vyžívají v módních projektech, které si kladou za cíle převychovávat lidi, a překvapivě s ODS, která podporuje podnikání města a nesmyslné projekty a megalomanské investice typu vytvoření městského penzionu.

Zklamalo mě, když jsme se dozvěděli, že ČSSD je naprosto loajální starostovi Řezníčkovi z SNK ED, a uzavřelo s ním a s ODS jakousi dohodu, že po volbách půjdou do koalice s nimi. Podle mě je to tak trochu podraz na voliče, kteří o tom nevěděli.

Když padla varianta koalice ANO, ČSSD, lidovci a Svobodní, domníval jsem se, že Roman Málek a lidovci přistoupí ke koalici SNK ED, ČSSD a ODS, protože Roman Málek je velký pragmatik a lidovci odjakživa chtějí „být vždy u toho“ a nemají zrovna pověst zásadových politiků. Velmi mile mě překvapilo Málkovo prohlášení, že do takové koalice nepůjde a od té doby jsem si naivně myslel, že taková varianta již také padla. Chyba lávky. Měl jsem také velmi dobrý pocit z postoje pana doktora Hradce, zastupitele za Koalici pro Chrudim.

„Vánoční podraz“ od Romana Málka

Po druhém neúspěšném, co se týče volby vedení, zasedání zastupitelstva jsme si se zástupci lidovců a ANO vyměnili několik e-mailů, jeden z nich nás písemně ujistil, že naše jednání budou pokračovat i v lednu a že nemusíme panikařit, když jsme zaslechli o jednáních Romana Málka s Petrem Řezníčkem. Roman Málek se k tomuto nijak nevyjadřoval. Domnívali jsme se tedy, že naše dohoda platí, tedy že platí i naše minulá prohlášení o možné chrudimské koalici.

Roman Málek nás poté 23. 12. kontaktoval, abychom se téhož dne sešli v sestavě - on, Petr Locker, František Pilný jako zástupce ANO a Petr Lichtenberg za Svobodné, kterého jsem však zastoupil já, protože Petr měl rodinné povinnosti. Na této schůzce, den před Štědrým dnem, nám Roman Málek oznámil, že dojednal koalici s SNK ED, ODS a ČSSD. Když se tak skutečně stalo, přišlo poté, možná až příliš emotivní, vyjádření mě a Petra Lichtenberga na adresu Romana Málka. Roman Málek totiž nemá žádné zásady, podrazil všechny zastupitele, kteří mu důvěřovali. Změnu svého postoje navíc obhajoval tím, že se dává dohromady kandidátka Koalice pro Pardubický kraj (lidovci + SNK ED a nestraníci) pro krajské volby, kde má své zájmy. Když poté změnu svého postoje veřejně obhajuje jinak – tedy, že mu jde o spojování lidí a že někdo musí nést odpovědnost, tak to jen ukazuje, o co Romanu Málkovi skutečně jde a jaký je jeho charakter. Úplně vidím, jak by změnu postoje v zákulisí obhajoval tím, že lidi politika stejně nezajímá a že na to stejně všichni hned zapomenou. To je styl Romana Málka.

Mám větší víru ve voliče Svobodných, myslím si, že to nejsou hloupí lidé. Proto bychom nikdy nemohli měnit naše postoje tak jako Roman Málek, jehož „politická ohebnost“ je neuvěřitelná.

Vítězem voleb je tak starosta Řezníček

Opět zvítězil starosta Řezníček, který s podporou ODS skutečně vládne chrudimské politice. Dokázali si podmanit zastupitele z ČSSD, u kterých jsem měl pocit, že spíše řeší osobní rozpory, než politiku. Ačkoliv stará koalice prohrála volby, dokázala si přece jen přitáhnout bezcharakterního Romana Málka za cenu křesla čtvrtého místostarosty, který s tím souhlasil, ačkoliv bude v koalici prakticky do počtu. Bude ale vidět a exhibovat v médiích, což je základ jeho politiky. Je to škoda pro Chrudimáky. Ondřej Kudrnáč by byl dle mého názoru kvalitním starostou (jsem si vědom názorových rozporů mezi námi, ale snažím se srovnávat reálné možnosti). Lepší variantou než tou současnou by byl jistojistě i František Pilný v pozici starosty.

Jsme si vědomi toho, že z opozičních lavic příliš z našeho programu neprosadíme. Budeme se však pro naše návrhy získat podporu, zaujmeme také opoziční kontrolní roli a získáme další zkušenosti. Koaliční jednání také přinesla pro Svobodné další poučení do budoucna.