Josef Káles: Co ukázalo hlasování o odvolání čtvrtého místostarosty?

20. 12. 2015

„Vy máte v Chrudimi fakt čtyři místostarosty?!“ Tak zněly překvapené reakce mých přátel a kolegů, když se dozvěděli o návrhu Svobodných odvolat čtvrtého místostarostu Romana Málka. To ještě nevěděli, že pan místostarosta nic užitečného nedělá. Zvenčí asi vypadá Chrudim trochu jako Kocourkov. Na zastupitelstvu jsem se to s kolegou Petrem Lichtenbergem pokusil změnit.

Josef Káles: Co ukázalo hlasování o odvolání čtvrtého místostarosty?

Proč jsme chtěli hlasovat tajně?

Domníváme se, že by se o personálních otázkách nemělo hlasovat veřejně. Navrhovali jsme proto tajné hlasování, kdy každý zastupitel bude hlasovat skutečně demokraticky, svobodně a podle svého přesvědčení, a nebudou mu tak za vyjádření jiného názoru než zbytek jeho strany, hrozit případné postihy či nějaká znevýhodnění. V městském volebním řádu je stanoveno, že se vždy volí tajně. Jednací řád však vnímá návrh na odvolání jako kterýkoliv jiný návrh, proto se má hlasovat veřejně, pokud nezvítězí návrh na tajné hlasování. Jsme přesvědčeni o tom, že odvolání místostarosty je prakticky volba, tedy stejný proces jako u volby místostarosty. Proto jsme tajné hlasování navrhovali, ale bohužel o jeden hlas tento návrh neprošel. (Dokonce jsem byl jedním z koaličních zastupitelů po schůzi označen za anarchistu, protože jsme navrhovali tajné hlasování. Prostě kázeň musí být!)

 

Místostarosta Málek se nyní opírá o menšinu v zastupitelstvu

Hlasování dopadlo pro čtvrtého místostarostu velmi špatně. Radniční koalice SNK ED, ČSSD, ODS a KDU-ČSL má většinu 16 hlasů. Avšak proti odvolání Málka bylo pouze 13 zastupitelů. Veřejné hlasování Málkovi pomohlo. Jsem přesvědčený o tom, že kdyby bylo hlasování tajné, Chrudim by už nesloužila jako bizarní případ, protože by měla o jednoho místostarostu méně. Nicméně i přes veřejné hlasování tři koaliční zastupitelé ukázali velkou nespokojenost s činností čtvrtého místostarosty a do jisté míry i odvahu. Je třeba dodat, že zbabělcem není ten, kdo chce hlasovat tajně, ale ten, kdo o sobě nechá hlasovat veřejně, protože se obává svého odvolání.

Svobodní před hlasováním o odvolání o této věci nemluvili s žádným koaličním zastupitelem. Pokud nemá lidovecký místostarosta podporu většiny v zastupitelstvu a je zde vůle snížit počet místostarostů, tak je to pro nás signál, že nemáme nepolevovat. Neschopní a zbyteční lidé nemají na radnici co dělat.